Degustacje wina – co warto o nich wiedzieć?

Wino to trunek powszechnie znany oraz doceniany na całym świecie. Mimo jego ogromnej popularności wiele osób nadal nie wie, jak prawidłowo pić wino, w jakich kieliszkach je serwować oraz jak dobierać konkretny gatunek trunku do serwowanego dania. Nie każdy wie także, jakie wino pasuje do jego gustu oraz smaku. Wszystkiego tego można się dowiedzieć podczas degustacji wina, które stają się coraz popularniejsze w naszym kraju.

Jak w praktyce wyglądają degustacje wina i co warto o nich wiedzieć?

Degustacje wina indywidualne czy w grupie?

Na degustacje wina możemy wybrać się zarówno samodzielnie, jak i w parze oraz w towarzystwie przyjaciół. Coraz chętniej w naszym kraju organizowane są także firmowe degustacje wina, które są doskonałym uzupełnieniem programu imprezy firmowej oraz dodatkową, ciekawą atrakcją dla jej uczestników.

Szczególnie warte polecenia są degustacje wina, na które wybierzemy się z bliskimi nam osobami. Może być to ukochana osoba, przyjaciele lub rodzina. W czasie trwania degustacji możemy bowiem wymieniać się między sobą wrażeniami, rozmawiać o kosztowanych winach oraz zadawać pytania prowadzącym.

Degustacje grupowe to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu z bliskimi nam osobami oraz szansa na dowiedzenie się nowych, interesujących rzeczy na temat win, które z pewnością przydadzą się nam w przyszłości.

Jak przygotować się do degustacji wina?

Podczas degustacji każdy uczestnik kosztuje wybranych gatunków win. Prowadzący spotkanie uczy, w jaki sposób prawidłowo serwować trunki, jakie kieliszki wybierać w zależności od rodzaju podawanego wina, jak prawidłowo trzymać je w dłoni oraz jak pić wino, aby czerpać z niego maksimum smaku oraz aromatu.

Abyśmy odczuli degustowane wina wszystkimi swoimi zmysłami do każdej degustacji powinniśmy się starannie przygotować. Przed samym spotkaniem nie należy jeść zbyt obfitych i bogato przyprawionych dań, gdyż ich smak może zaburzyć funkcjonowanie naszych kubków smakowych oraz przekłamywać smak kosztowanych w trakcji degustacji trunków. Z tego samego powodu nie powinniśmy także palić papierosów ani żuć miętowych cukierków lub gumy.

W dniu degustacji warto także zrezygnować ze zbyt intensywnych perfum. Degustacje wina opierają się bowiem nie tylko na smakowaniu trunków, ale także na ocenie ich zapachu, którego odczuwanie mogą zaburzać zbyt silne perfumy. Na degustację powinniśmy wybrać się po lekkim, neutralnym posiłku, gdyż umożliwi to lepsze odczuwanie delikatnych niuansów smakowych oraz charakterystycznych nut, którymi wyróżnia się każdy gatunek tego szlachetnego trunku.

Degustacje wina to nie tylko picie wina!

Wielu osobom, które nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w tego typu spotkaniach degustacje wina kojarzą się po prostu z piciem wina. Nic bardziej mylnego! Kosztowanie wybranych gatunków win to bowiem tylko jeden z elementów, na które składają się degustacje wina.

W trakcie ich trwania uczestnicy poznają bowiem także historię i tradycję wina, jego gatunki, ciekawostki oraz uczą się prawidłowego serwowania oraz smakowania wina. Degustacje wina pomagają także lepiej określić swój gust oraz stwierdzić, który gatunek wina ma szansę stać się naszym ulubionym, co stanowi znaczne ułatwienie podczas zakupów.

Partnerem artykułu jest Whisky And Wine Place oferująca: degustacje wina – więcej na WAWP.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>